День святої Трійці відзначається на 50-й день після Великодня. Після вознесіння Ісуса Христа настав десятий день: це був п’ятдесятий день після Воскресіння Христового. У євреїв було велике свято П’ятидесятниці в пам’ять Синайського законодавства. Всі апостоли разом із Божою Матір’ю і з іншими учнями Христовими та іншими віруючими одностайно перебували в одній світлиці в Єрусалимі.
«Була третя година дня, за єврейським рахунку годин, тобто, по-нашому - дев’ята година ранку. Раптом почався з неба шум, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де перебували учні Христові. І з’явилися вогненні язики і спочили (зупинилися) по одному на кожному з них. Всі сповнилися Духа Святого і стали славити Бога різними мовами, яких раніше не знали ».
Так Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам; зійшов же у вигляді вогню на знак того, що має силу спалювати гріхи й очищати , освячувати й зігрівати душі.
У Єрусалимі в цей час було багато євреїв, які прийшли з різних країн на свято. Апостоли вийшли до них і стали проповідувати на їх рідних мовах воскреслого Христа. Проповідь так подіяла на тих, хто слухав її, що багато хто увірував і стали питати: «Що ж нам робити?» Петро відповів їм: «Покайтеся і хрестіться в ім’я Ісуса Христа для прощення гріхів, тоді і ви отримаєте дар Святого Духа».
Ті, що увірували в Христа охоче прийняли хрещення, таких виявилось у цей день близько трьох тисяч чоловік. Таким чином, почалося на землі Царство Боже, тобто Церква Христова.
П’ятидесятниця Відразу після Божественної літургії, здійснюється вечірня в спогад зішестя на святих апостолів Духа Утішителя. Під час цього богослужіння читаються уклінні молитви, про дарування і нам Духа Святого, Духа премудрості, Духа розуму і страху Божого (молитва уклінна після сугубої ектенії).
Свята Церква молиться про дарування благодаті Духа Святого всім присутнім, а також перш покійним батькам і братам нашим , щоб і вони влаштувалися бути учасниками Царства Слави в країні живих ... «Зане ні один! Чистий перед Богом від нечистот, нижче аще єдиний день живота його їсти» (молитва уклінна після «Сподоби, Господи, у вечір цей").
Православні християни в цей день прикрашають будинки і храми зеленими гілочками, квітами.
Звичай цей іде ще від Старозавітної Церкви, коли вдома і синагоги прикрашалися зеленню в П’ятидесятницю в пам’ять того, як при Синайській горі все цвіло і зеленіло в день, коли Мойсей отримував скрижалі закону. Сіонська світлиця, де на апостолів зійшов Святий Дух, у той час, за загальним звичаєм, теж була прикрашена гілками дерев і квітами.
У свято Трійці згадують і явище Авраамові Трійці в Мамврийский діброві, тому прикрашений зеленню храм нагадує і ту діброву.
А ще квітучі гілки нагадують нам про те, що під дією благодаті Божої людські душі розцвітають плодами чеснот. Трійцею свято назване тому, що цього дня вповні розкрилася дія Пресвятої Трійці. Люди навчилися поклонятися і прославляти Отця, і Сина, і Святого Духа.
Наступний день (понеділок) – Духів День. Присвячений прославленню Святого Духа.
|